Mary Xmas (maryxmas) wrote,
Mary Xmas
maryxmas

назустріч святу

моя давня знайома, дуже гарна людина і визнана фахівчиня, Оксана Кісь запропонувала таку акцію:
нагадай чиновнику, що 8 Березня -- це свято солідарності жінок.

її лист, а також матеріали, котрі можна використати для цієї мети, викладені нижче:

Шановні однодумиці!

Незабаром 8 березня. Пригадуючи торішні події (сумнівне привітання нашого президента та відтак наше спільне обурення з цього приводу, викладене тоді у відкритому листі), ми вирішили цього року діяти "на випередження" та завчасно запобігти появі таких недолугих і шкідливих привітань від чиновників різного рівня шляхом їх примусової просвіти.

Пропонуємо вам зразок листа-звернення до урядовців (сільських голів, голів райдержадміністрацій, мерів міст, губернаторів, ректорів ВНЗ, директорів підприємств, керівників міністерств, президента, прем"єра та лідерів політичних партій і їх локальних осередків), у якому коротко викладено історію, основні факти та пояснено смисл свята 8 Березня. Наша ідея полягає в тому, щоб наші однодумці (серед яких, сподіваюся, й Ви) скористалися цим шаблоном та підготували такі листи тим керівникам і урядовцям, чию позицію ви вважатимете за потрібне змінити.

Якщо ви дієте від імені НУО чи іншої інституції – викладіть цей лист на бланку вашої організації (вписавши туди відповідні імена, посади, назви інституцій), зберіть під цим листом підписи тих, хто поділяє викладену у ньому позицію та надішліть на адресу відповідних чиновників.

Якщо ви не належите до якоїсь НУО, можете надіслати просто колективного листа від групи свідомих громадян, підписи яких будуть під листом. Кожен громадянин має право особисто звертатися до посадовця будь-якого рівня!

Якщо ви маєте змогу і бажання опублікувати цей лист у ЗМІ чи в Інтернет – зробіть цет! Що більше людей з ним ознайомиться – то краще!

Якщо ви знаєте факти, які додатково ілюструють дискримінацію жінок в Україні - просимо додати їх у лист.

Увага! Важливо, щоб лист був на ім”я конкретної особи-посадовця (а не на установу чи підрозділ) – тоді шанси, що лист буде прочитано адресатом зростають, а це накладе на нього/неї певну відповідальність щодо подальшого публічного пропагування 8

Любі подруги! Якщо ми не хочемо, щоб обрані нами керівники різних рівнів у своїх публічних промовах та зверненнях принижували нашу людську гідність, репродукуючи консервативні гендерні стереотипи та легітимізуючи есенціалістське бачення суспільної ролі Жінки, ми маємо боротися з цим всіма можливими способами і постійно. Я вірю, що вода камінь точить, і що кількість з часом неодмінно перейде у якість. Маленький, але реальний крок кращий за великі, але віртуальні наміри. Зробімо цей крок, кожна. Що більше нас буде – то важче нас буде ігнорувати.

Шануймося, бо ми того варті!

Оксана Кісь


Шановний Пане.... / Шановна Пані...... (посада та ім’я керівника, якому/якій адресовано лист)!

Наближається свято 8 березня - Міжнародний День Прав Жінок. Зважаючи на цілком хибне сприйняття сутності цього свята в Україні, ми, активні й свідомі жінки (або – свідомі громадян(к)и, члени ГО – назва організації, якщо ініціативна група – ідентифікуйте себе як громадянки України, мешканки конкретного міста, фахівці в певній галузі тощо) вважаємо своїм громадянським обов’язком поінформувати Вас про історію цього свята та справжній сенс його відзначення свідомою громадськістю світу.

Історичні витоки цього дня пов’язують, насамперед, із масовими березневими страйками жінок-робітниць легкої промисловості проти важких умов праці і низької платні, що регулярно відбувалися в різних містах Північної Америки, починаючи з 1857 року. Згодом, за пропозицією Клари Цеткін, учасниці Другої Міжнародної Конференції жінок-соціалісток (Копенгаген, серпень 1910 р.) вирішили щороку у березні відзначати Міжнародний Жіночий День – день солідарності жінок у боротьбі за повні політичні, економічні і соціальні права. Протягом ХХ ст. уряди більшості країн світу визнали існування різних форм дискримінації щодо жінок та зобов’язалися вживати спеціальних заходів щодо їх усунення. Відтак, у 1977 році Генеральна Асамблея ООН схвалила резолюцію № 32/142, згідно якої кожній з країн-учасниць пропонувалось відзначати 8 березня - Міжнародний День Прав Жінок.

Дозвольте Вам також нагадати, що свого часу Україна ратифікувала низку міжнародних документів щодо забезпечення гендерної рівності та подолання дискримінації за ознакою статі. Це, зокрема: „Загальна декларація прав людини” (прийнята Генасамблеєю ООН, грудень 1948), „Конвенція про політичні права жінок” прийнята Генасамблеєю ООН (грудень 1952), „Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок” прийнята Генасамблеєю ООН (грудень 1979), Пекінська Декларація та Платформа Дій, прийняті IV Всесвітньою конференцією жінок у Пекіні (1995).

На виконання цих міжнародних зобов’язань у незалежній Україні було ухвалено декілька законодавчих актів, серед яких найважливішими є: Закон України „Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків” (№2866-IV, набув чинності з 1.01.2006), Постанова Кабінету Міністрів України „Про затвердження Державної програми з утвердження ґендерної рівності в українському суспільстві на період до 2010 р.” (№ 1834 від 27.12.2006); Указ Президента України „Про вдосконалення роботи центральних і місцевих органів виконавчої влади щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків” (№1135/2005 від 26.07.2005), Указ Президента України „Про підвищення соціального статусу жінок в Україні” (№283/2001 від 25.04.2001).

Попри вжиті заходи, дискримінація жінок в Україні зберігається.

* представництво жінок у виборних та виконавчих органах влади надзвичайно низьке: серед депутатів Верховної Ради жінки становлять 8,5%, а в обласних радах жінок близько 11%; у складі Кабміну лише 2 жінки – прем’єр-міністр Ю. Тимошенко та міністр праці і соціальної політики Л. Денисова; серед голів облдержадміністрацій лише 1 жінка – В. Ульянченко (Київська обл.);
* середня заробітна плата жінок в жодній галузі не перевищує середньої заробітної плати чоловіків; загалом по Україні платня жінок на 25% нижча за платню чоловіків;
* рівень зайнятості жінок в середньому на 10% нижчий за рівень зайнятості чоловіків (53% та 63% відповідно);
* 20% жінок України регулярно потерпають від фізичного насильства у сім'ї.Особливо розповсюдженими є приховані форми дискримінації: жінки зазнають стримування у професійній кар’єрі; їх найчастіше не допускають до керівних посад; при працевлаштуванні жінка стикається з вимогою роботодавця відмовитися від материнства; жінки часто зазнають сексуальних домагань керівників; жінки мають менше за чоловіків вільного часу через нерівномірний розподіл побуто-господарських та батьківських обов'язків; жіноче тіло активно експлуатується в шоу-бізнесі та рекламі; суспільство висуває суворіші вимоги та застосовує жорсткіші санкції щодо моралі й поведінки жінок, тощо.

Щороку свідомі жінки світу відзначають Міжнародний Жіночий День, прагнучи привернути увагу урядів і громадськості до фактів гендерної дискримінації та на знак пам’яті про нелегкий шлях, який пройшло жіноцтво у відстоюванні своїх прав. Це час, коли жінки аналізують свої здобутки у боротьбі за рівноправність, та шукають нових дієвих форм об’єднання і мобілізації зусиль задля досягнення якісних змін у суспільному статусі жіноцтва. У демократичному суспільстві свідомі громадяни, поділяючи стурбованість щодо існуючої гендерної нерівності, підтримують активних жінок у їх прагненні досягти партнерського рівноправного ставлення до людей незалежно від їх статевої приналежності.

З огляду на все викладене, ми наполегливо просимо Вас під час відзначення свята 8 березня - Міжнародного Дня солідарності жінок у боротьбі за повні політичні, економічні та соціальні права – дотримуватися коректності у його трактуванні, не спотворювати справжнього змісту цього свята та не вводити в оману громадян України (працівників підприємства, членів партії, студентів та викладачів ВНЗ, мешканців міста чи села чи області тощо). Щиро сподіваємось, що у привітальних зверненнях Ви уникатимете стереотипного представлення місії Жінки в українському суспільстві, наголошуючи натомість на тих важливих культурних, економічних, політичних, освітніх внесках, що їх роблять жінки задля подальшого поступу України.

Закликаємо Вас відмовитися від звертання „жіночки” та епітетів на кшталт любі, кохані, чарівні, милі, прекрасні, турботливі, вродливі, дбайливі, ласкаві, ніжні і т.п., які недоречні у контексті дискусії про права жінок та гендерну рівність у суспільстві. З тієї ж причини наполегливо просимо Вас не акцентувати надмірної уваги на сімейних ролях жінок (матері, бабусі, сестри, дочки, коханої) та на зовнішності (краса, врода), тілесності (усмішка, очі, статура) чи почуттях жінок (любов, турбота, чуйність тощо).

У Ваших привітаннях у цей день пропонуємо Вам звертатися до жінок відповідно до Вашої посади та сфери діяльності „Шановні/дорогі... - громадянки України” (чи мешканки області, міста, району, села – львів’янки, жіноцтво Львівщини, мешканки села Петрівка і т.п.); працівниці установи; членкині партії; представниці професії - вчительки, медпрацівниці, викладачки, жінки-офіцери міліції тощо). Будь-ласка, зазначте, якою є частка жінок у цій сфері/установі, яким є їхній внесок у її розвиток. Наведіть 1-2 конкретних приклади досягнень жінок у тій чи іншій сфері. Згадате добрим словом тих, хто відзначився доброю працею, активною громадянською позицієї, творчим підходом тощо. Засвідчіть своє знання проблем дискримінації за ознакою статі у відповідній сфері та задекларуйте свою цілковиту та однозначну підтримку ідеї гендерної рівності та готовність впроваджувати її на практиці. При потребі, ми готові надати Вам відповідні дані, що ілюструють становище та здобутки жінок у відповідній сфері.

Наприклад, Ваше привітання могло б звучати так: „Шановні працівниці Банку! Щиро вітаємо вас із Міжнародним Днем Прав Жінок! Керівництво та усі працівники Банку високо цінують вашу професійність, компетентість та відданість у праці. Жінки ставлять 74 % працівників Банку, виконуючи складні, важливі й відповідальні обов’язки. Зусиллями працівниць Банку цього року було залучено чимало нових клієнтів, зросли прибутки, стфорено нові філії і т.п. Зокрема, п. Іванів, провідний економіст, очолила департамент зовнішніх зв’язків та налагодила партнерські стосунки із закордонними партнерами. Завдяки креативній пропозиції п. Петрів щодо реклами наших послуг було розширено клієнську базу та залучено додаткові інвестиції. Шановні жінки! Працівники та керівники нашого Банку усвідомлюють важливість того внеску, який роблять жінки у розвиток нашого бізнесу. Ми готові і надалі всіляко підтримувати та заохочувати жінок до фахової та плідної праці, та будемо сприяти дотриманню партнерського, рівноправного і справедливого ставлення до працівників банку незалежно від статі.”

Впевнені, що у цей день та в майбутньому Ви всіляко сприятимете формуванню гендерної свідомості і чуйності через повсякчасне визнання та заохочення суспільних здобутків жінок, а також через викриття та усунення фактів гендерної дискримінації на всіх рівнях. Саме такої підтримки очікуємо від Вас як (назва посади) ми, свідомі й активні громадянки України.


Додаток

Найважливіші дати та факти

Травень 1910 - під час чергового Конгресу Соціалістичної партії США, Національний Комітет Жінок запропонував оголосити останню неділю лютого (за старим стилем) Днем активних дій за права жінок.

Серпень 1910 - у Копенгагені (Данія) понад 100 учасниць Другої Міжнародної Конференції Жінок-Соціалісток з 17 країн одностайно (у)схвалили рішення: щороку (в)у березні відзначати Міжнародний Жіночий День – день солідарності жінок у боротьбі за рівноправність. Пропозицію про це висунула Клара Цеткін (1857-1933) – видатна німецька діячка та теоретик жіночого і робітничого руху, редакторка газети Die Gleichheit (“Рівність”).

Березень 1911 - понад 1 мільйон жінок у Німеччині, Австрії, Швейцарії, Данії вийшли на мітинги та демонстрації, протестуючи проти дискримінації та вимагаючи рівних із чоловіками прав на працю, на участь у виборах, на освіту і здобуття фаху. У 1912-1915 роках до них приєднались також жінки Нідерландів, Франції, Швеції та Росії; серед вимог з’явились гасла про припинення війни.

8 березня 1917 (23 лютого за старим стилем) - російські жінки вийшли на вулиці Санкт-Петербурга, щоб (висловити) заявити свій рішучий протест проти нестерпних умов життя, війни та голоду. Цей масовий жіночий страйк вважається вирішальною подією Лютневої революції в Росії, наслідком якої була зміна державного устрою – від монархії до республіки. Саме тому дата 8 березня згодом була закріплена для відзначення Міжнародного Жіночого Дня. Він набув статусу державного свята в СРСР (з 1965 – вихідний день) та інших соціалістичних країнах.

1930-1960 - день солідарності жінок спорадично відзначають у Західній Європі та Північній Америці; відновлення масових акцій у цей день наприкінці 1960 - на початку 1970 пов’язане із Другою хвилею фемінізму та новим піднесенням жіночого руху у світі.

1975 - Генеральна Асамблея ООН проголосила 1975 Роком Жінок, привертаючи в такий спосіб увагу урядів до питання дискримінації жіночих прав у багатьох країнах світу.

1977 - Генеральна Асамблея ООН схвалила резолюцію № 32/142, згідно якої кожній з країн-учасниць пропонувалось відзначати Міжнародний День Прав Жінок.

1979 - Генеральна Асамблея ООН схвалила Конвенцію про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, яку ратифікували 150 країн.

1981 - Конгрес США проголосив початок березня Національним Тижнем Жіночої Історії, а від 1987 року березень став для американців Місяцем Жіночої Історії.

Попри те, що в останні десятиліття людство досягло значного поступу у боротьбі з сексизмом (тобто, дискримінацією за ознакою статі) та зробило вагомі кроки на шляху до досягнення рівних прав і можливостей чоловіків та жінок, масштаби гендерної нерівності у світі вражають:

o Жінки становлять абсолютну більшість з 1,3 мільярда найбідніших людей світу;
o Жінки становлять 75% з 960 мільйонів неписьменних людей у світі;
o Жінки в середньому отримують на 30-40% нижчу платню, аніж чоловіки;
o Жінки становлять абсолютну більшість жертв домашнього насильства;
o Жінки виконують 2/3 роботи в світі і отримують за це лише 5% світових прибутків;
o Жінки володіють лише 1% власності у світі.Серед найбільш очевидних форм дискримінації жінок ООН називає такі факти:

o Щогодини у Росії одна жінка гине внаслідок сімейного насильства;
o Щороку в Індії спалюють близько 25 тис. наречених через їх недостатній посаг; родичі молодого роблять це під виглядом самогубства чи нещасного випадку, щоб дати йому змогу одружитись удруге;
o У деяких арабських країнах (як-от: Йордан, Пакистан, Ліван , Сирія та Ірак) існує практика вбивства родичами зґвалтованої жінки задля збереження честі родини;
o У 28 африканських країнах від 85 до 115 мільйонів жінок зазнали ритуального калічення статевих органів, незважаючи на існування законодавчої заборони;
o Зґвалтування все ще залишається однією з форм ведення війни, що використовувалась під час військових сутичок у Мексиці, Руанді, Кувейті, Гаїті, Колумбії, Югославії та інших місцях;
o Масова практика переривання вагітності при встановленні жіночої статі зародка на противагу до збереження життя плоду чоловічої статі, що існує у країнах Азії, насамперед у Китаї.
Tags: Україна, політика
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment