Mary Xmas (maryxmas) wrote,
Mary Xmas
maryxmas

Пратчетт про революцію

Originally posted by quetzal_ltd at Пратчетт про революцію
"Нічна варта" Пратчетта – одна з моїх улюблених книжок. Останнім часом згадую її ледь не щодня. Там революція інша, звичайно. Проте, деякі речі лишаються незмінними у всі часи та у всіх світах. Наводжу кілька цитат, ну і, звісно, дуже рекомендую першоджерело.*

– Ну, Біллі, план такий: щойно злісні революціонери нас побачать, одразу поховаються по шпарах, і справу зроблено, – сказав Ваймс і тут-таки пошкодував про це. Біллі ще не навчився розуміти іронію, – Я маю на увазі, приводимо форму до ладу і йдемо на вулиці, – переклав він.
– Нас поб’ють, – заявив Фред Колон.
– Ні, якщо будемо триматися разом, – заперечив Сем.
– Саме так, – погодився Ваймс, – Зрештою, ми, озброєні до зубів вартові, патрулюємо вулиці, заповнені цивільними особами, які, згідно закону, озброєні бути не повинні. Якщо будемо обережні, надто сильно не постраждаємо.

*

– У палаці вважають, – повільно вимовив М’якуш, – що революційно налаштовані елементи можуть напасти на відділки міської Варти.
– Правда, сер? Навіщо?
– Ну, вони ж революційно налаштовані. Завжди так поводяться, – відповів М’якуш.


*

З-поза барикади на них посипався град метальних снарядів. Метання каміння та інших предметів було анк-морпоркським національним видом спорту, і щось у вигляді Іржавого робило його головною мішенню. Зібравши усю свою гідність, він знову підніс рупор і ледве встиг вимовити "Попереджаю вас…", як мітко кинутий камінь вибив рупор з його рук.
– Ну гаразд, – прошипів Іржавий, розвернувся і з пихатим виглядом рушив до вартових.
– Сержант Кіль, накажи своїм людям стріляти. Дати залп над барикадою.
– Ні, – відповів, зводячись на ноги, Ваймс.
– Ти, схоже, дістав контузію, – насупився Іржавий, – Вартові, готуйтесь виконати наказ.
– Першого, хто вистрелить, зарубаю особисто, – пообіцяв Ваймс.
Він не кричав. Просто доводив до відома людей перспективи на найближче майбутнє. Вираз обличчя Іржавого не змінився. Він озирнув Ваймса з голови до ніг.
– Це бунт, сержанте?
– Аж ніяк, сер. Я не солдат. Я не можу бунтувати (*).

*

– Але ж ми складали присягу, сержанте, а тепер ми не підкоряємося наказам і допомагаємо заколотникам. Мені здається, це неправильно, сержанте, – промимрив Буклі з нещасним виглядом.
– Ви складали присягу підтримувати закон і захищати громадян не на страх, а на совість, – нагадав Ваймс, – А ще, захищати невинних. Більше там нічого не написано. Напевне, коли її писали, лише це і вважалося важливим. Там немає ні слова про накази, навіть мої. Ви представники закону, а не солдати уряду. (**)

*

– Бунтарські пісні, сер! – вигукнув вершник номер один.
Капітан тяжко зітхнув.
– Геплвайте, якщо ти прислухаєшся, то зрозумієш, що це національний гімн, нехай і в жахливому виконанні.
– Але заколотники не мають права його співати, сер!
Ваймс помітив, як змінився вираз обличчя капітана. Тепер на ньому було написано все, що капітан думає про ідіотів.
– Підняття прапору та виконання національного гімну, Геплвайте, навіть, якщо це і здається підозрілим, не можна прирівняти до зради, – відповів капітан, – Зараз ми гостро необхідні деінде, – Він віддав честь Ваймсу, і той машинально відповів тим же, – Ми змушені тебе залишити, сержанте. Сподіваюсь, на тебе чекає вельми насичений день. Насправді, я не маю в цьому сумніву.
– Але ж це барикада, сер, – вперся перший вершник, не полишаючи спроб спопелити Ваймса поглядом.
– Це просто купа старих меблів. Гадаю, люди влаштували генеральне весняне прибирання. Ти ніколи не станеш офіцером, якщо не навчишся помічати очевидне.(*) В оригіналі використовується специфічне слово mutiny – повстання військовослужбовців проти своїх командирів

(**) До речі, перевірила текст присяги нашого доблесного МВС. Про "підкорятися наказам" там дійсно немає, є натомість обіцянка "виконувати вимоги статутів і наказів" – тобто, наказів, як офіційних документів. І ще – обіцянка бути дисциплінованим. А також – чесним і гуманним. Хто б міг подумати.
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments