Mary Xmas (maryxmas) wrote,
Mary Xmas
maryxmas

 • Music:

якби я писала це все сама, я б давно мала повне зібрання творів

а так -- чергове інтерв"ю для чергової магістерської роботи про фемінізм в Україні.

1. Як Ви вважаєте, чи існував феміністичний рух в Радянському Союзі? Чи вважаєте Ви, що феміністіичний рух був майже призупинений та занепав в Радянському Союзі? Як на Вашу думку , чи є український фемінізм пост-радянським рухом?

Радянська влада в перші роки свого існування дуже активно використовувала дореволюційні напрацювання російських феміністок (в сенсі – що вони жили у Російській імперії) і намагалася залучати самих діячок жіночого руху до просвітницької та організаційної роботи із широкими верствами жіноцтва. Решту ж свого існування радянська влада заохочувала неприязнь до „фемінізму”, бо просувала ідею, що в Країні рад права жінок повністю забезпечені. При цьому жіночий рух був доволі поширеним і активним. Тому можна сказати, що фемінізм в Радянському Союзі існував під іменем жіночого руху і займався питаннями жіночих прав, але у загальній радянській парадигмі і без революційного (не в сенсі радянської революції, а в сенсі феміністського перегляду засад організації суспільства) запалу.
Тому сучасний український фемінізм є пост-радянським рухом. Крім того, він є пост-колоніальним.

2. Як Ви вважаєте, що мотивує українських жінок приймати участь в феміністичних рухах та боротися за права жінок?

Загострене почуття справедливості, намагання захистити дискримінованих і підтримати пригноблених і прагнення кращої долі для своїх дочок.

3. Як Ви вважаєте, що найбільше повпливало на виникнення феміністичного руху в Україні? Яку роль, на Вашу думку, відіграв капіталізм при виникненні феміністичного руху та яку роль він відіграє сьогодні?

Як і в будь-якій іншій країні, фемінізм в Україні з’явився як прагнення жінок до кращої долі для себе і для інших жінок. В умовах дореволюційного капіталізму це приводило до боротьби жінок з вищих і середніх прошарків населення за кращі економічні можливості для бідних жінок, організацію навчальних закладів та майстерень для жіноцтва та закладів догляду за дітьми, а також реабілітацію жінок у проституції.
Чимало проблем, що були актуальними тоді, лишаються такими і зараз.
В умовах України фемінізм був лівим до революції, лишається лівим нині.

4. Існує думка, що фемінізм та капіталізм лише підсилюють один одного. Чи згодні ви з цією думку з української перспективи?

Правий фемінізм – можливо. Лівий фемінізм є антикапіталістичним по суті. Відповідно, в українських умовах фемінізм протистоїть капіталізмові.

5. Яку роль відіграє клас жінки в розвитку українського фемінізму?

На сучасному етапі більшість відомих мені феміністок – це жінки середнього класу (наскільки це поняття застосовне в українських умовах), освічені й просунуті. Їх не дуже багато – але жіночих організацій в Україні майже тисяча, і хоча там жінки рідко називають себе вголос феміністками, займаються вони якраз феміністськими питаннями.
Поширення феміністських ідей відбувається і жіноча солідарність розвивається – хоча й повільніше, ніж хотілося б.

6.Згідно з Оксаною Кісь, є дві типові моделі української жінки,а саме: Берегиня та Барбі. Чи погоджуєетесь Ви з думкою, що концепт Берегині радше пов’язаний із націоналізмом , а модель “Барбі” є радше капіталістичною ідеєю?

Це не дві моделі жінки. Це дві моделі жіночності.
Концепт – поняття з мовознавства.
Якщо розглядати модель, що її запропонувала Оксана Кісь, то так, Берегиня – то радше жіночність у націоналістичному контексті, а Барбі – у капіталістичному. Вони одна одній не суперечать і цілком можуть бути застосовані до однієї і тієї ж самої жінки одночасно чи в різному віці. В загалом постколоніальному контексті сучасної України обидві ці моделі жіночності постають як проблемні для фемінізму.

7. Чи вважаєте Ви себе феміністкою?

Звичайно і вже багато років. Більше того, я про це говорю вголос вже не перший рік і займаюся просвітницькою та організаційною діяльністю на просунення феміністських ідей.
Tags: права жінок, фемінізм
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments